پست، كهن‌ترين ابزار ارتباطي جهان‌ (اطلاعات)

اطلاعات

پست، كهن‌ترين و گسترده‌ترين نوع ابزار ارتباطي بين مردم يك كشور با ساكنان ديگر سرزمين‌ها و مناطق جهان به شمار مي‌رود به طوريكه جوامع رشد يافته براي تحقق توسعه‌ خود به اين شبكه ارتباطي توجه داشته و با برنامه‌ريزي كلان برروي آن به پست بهاي فراواني داده‌اند.

پست، كهن‌ترين و گسترده‌ترين نوع ابزار ارتباطي بين مردم يك كشور با ساكنان ديگر سرزمين‌ها و مناطق جهان به شمار مي‌رود به طوريكه جوامع رشد يافته براي تحقق توسعه‌ خود به اين شبكه ارتباطي توجه داشته و با برنامه‌ريزي كلان برروي به پست بهاي فراواني داده‌اند.
به گزارش ايسنا، در كتب تاريخي آمده است: هخامنشيان داراي شبكه‌ پستي منظم و كارآمدي بوده كه دستورات و فرامين دولتي را منتقل مي‌كردند. با حمله اسكندر و انقراض سلسله هخامنشيان و مشاهده اين چنين تشكيلات گسترده اطلاعاتي آن را همراه خود به جامعه آن روز يونان برد و سپس در اروپا تا اوايل قرن 12 ميلادي از آن استفاده شد.
نخستين اداره‌ غيررسمي پست عمومي در قرن 12ميلادي پس از تاسيس دانشگاه بلونيا در ايتاليا بوجود آمد. نيم قرن بعد دانشگاه پاريس با اقدام مشابه اين عمل را براي رساندن نامه‌هاي دانشجويان خود تكرار كرد و توسط شاه فرانسه پست دانشگاه به رسميت شناخته شد و در سال1636 لويي دوازدهم اداره‌ي پست عمومي را در پاريس تاسيس كرد و در سال 1591 در انگلستان اليزابت اول پست را ملي اعلام كرد.
با توسعه‌ پست در قرن‌هاي 18- 16 كه مبادلات بين دولت‌هاي مختلف صورت مي‌گرفت، نبود تعرفه واحد بزرگترين مشكل بود تا اين كه در سال 1840رونالد هيل با پيشنهاد چاپ اوراق بهادار كوچك و الصاق آن بر روي نامه‌ها و مرسولات مبناي انتشار اولين تمبر دنيا را در انگلستان بنا نهاد.
سپس در سال 1874 به منظور تبادل سريع‌تر و راحت‌تر مرسولات پستي در اروپا 22 كشور اروپايي و آمريكايي در شهر برن سوئيس با توافق يكديگر اتحاديه پست بين‌الملل را تاسيس كردند.
در سال 1878 اتحاديه جهاني پست‌ ( UPU)UNION POST UNIVERSAL به جاي اتحاديه پست بين‌الملل تشكيل شد و امضا كنندگان بر اساس توافق به عمل آمده، يك قلمرو پستي را تشكيل دادند كه آزادي ترانزيت براي مبادله متقابل مرسولات را در سراسر قلمرو و اتحاديه تامين و تضمين مي‌كرد.
نام اين اتحاديه پس از 4 سال با پيوستن كشورهاي ديگر، به "اتحاديه جهاني پست" تغيير يافت. از سال 1969 روز 9 ماه اكتبر ( 17مهرماه) هر سال به عنوان روز جهاني پست تعيين شده و ايران در سال 1256 هجري شمسي به عنوان بيست و نهمين عضو، به اين اتحاديه پيوست.
فعاليت‌هاي پستي در ايران قدمتي سه هزار ساله دارد و حتي برخي از مورخان ايرانيان را مبتكر ارتباط پستي مي‌دانند؛ آنچنانكه گزنفون و هرودوت هر دو ابتكار تاسيس تشكيلات چاپار را به ايرانيان نسبت مي‌دهند كه ايران داراي شبكه منظم پيك و چاپار بود و اين شبكه در دوره‌ اشكانيان و ساسانيان نيز اداره مي‌شد.
اين تشكيلات سپس به نام ديوان بريد تغيير نام يافت تا اين كه در دوره صفويه با استقرار حكومت فراگير مركزي و بنا به ضرورت وقت چاپارخانه‌ها به صورت منظم و مرتب انجام وظيفه مي‌كردند.
با روي كار آمدن سلسله قاجاريه فكر تاسيس پست جديد در زمان فتحعلي شاه مطرح شد اما بنا به دلايلي مسكوت گذاشته شد. تا اين كه اميركبير بيش از صد و پنجاه سال پيش، پست نوين ايران را پايه‌گذاري كرد.
او خطوط منظم چاپارخانه را راه‌اندازي كرد و طي فرماني در سال 1267 مقرر شد كه هر ماه دو مرتبه يكي در اول و يكي در پانزدهم ماه چاپارها به 8 منطقه اصلي كشور رفته و مراجعه كنند. تا اينكه در سال 1297 هجري قمري ناصرالدين شاه دستور داد تا موسسه پست آن روز به وزارت تبديل شود و اداره آن را به امين الملك، وزير وظايف و رئيس دارالشورا سپرد.
پس از صدارت امير كبير، تحولات تازه‌اي در پست كشور ايجاد گرديد، فعاليت پستي كشورهاي استعمارگر تعطيل شد و پيك‌هاي پست ايران، با نظم و نظامي تازه كه امير كبير ايجاد كرده بود با سرعت و دقت بسيار، امور مراسلاتي را انجام مي‌دادند.
بعد از تاسيس وزارت پست، به تدريج با تاسيس راه‌هاي شوسه و با استفاده از وسايط نقليه مختلف تشكيلات پست توسعه فراوان يافت و در سال 1367 شركت پست جمهوري اسلامي ايران در قالب شركتي دولتي براي تامين و تعميم خدمات پستي در سراسر كشور و هماهنگ با آخرين پيشرفت‌هاي تجربي و تكنولوژي ارتباطي سازماندهي شد.
طبق شواهد موجود در ايران نخستين تمبرهاي پستي در تهران و در سال 1247 (1897) در دوره ناصرالدين شاه قاجار به چاپ رسيده است. قبل از اين دوره، مسوولان دفاتر پستي از مهرهايي با مركب‌هاي رنگي با طرح‌هاي مختلف و با ارزش پولي متفاوت، نامه‌ها را مهر و موم مي‌كردند.
با توجه به اينكه پست در ايران از قدمتي طولاني ب-رخوردار است از فعاليت چاپارهاي قديم تا پست پيشرفته كنوني، ابزار و آثاري گرانبها و ديدني گردآوري شده است كه در موزه پست نگهداري مي‌شود.
به گفته‌ دبير كل اتحاديه‌ جهاني پست اين سرويس عمومي با تكيه بر يك شبكه جهاني با بيش از ‌660 هزار دفتر پستي و پنج ميليون نفر پرسنل، همچنان در حال رشد و ارتقاست.
سرويس‌هاي پستي همه ساله در سراسر جهان نزديك به ‌436 ميليارد پست‌نامه و ‌6 ميليارد امانت را در شبكه‌هاي داخلي و بين‌المللي توزيع مي‌كنند.
ارايه‌ سرويس جهاني در وراي مرزها به تمامي كسب و كارها و شهروندان بر ارتقاء يكپارچگي بازارها نيز كمك شاياني مي‌كند. اين سرويس در يك محيط بين المللي شديدا رقابتي، دسترسي به بازارهاي داخلي را براي شركت‌ها و افراد فراهم مي‌آورد.
سرويس‌ جهاني تسهيل كننده اصلي تجارت بين كشورها يا ميان بلوك‌هاي اقتصادي منطقه‌ا‌يي است و سايت‌هاي تجاري مانند آمازون يا Ebay كه ميليون‌ها نفر از آن‌ها بهره‌مند هستند بدون سرويس پستي نمي‌توانستند امروز موفق باشند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران است.

    آخرین بروزرسانی سایت : 1398/04/26 08:41
    V5.3.12.0