نمایشگر دسته ای مطالب

null «۶ ژانویه» سال ۱۸۳۸ سالگرد اختراع «تلگراف»

«۶ ژانویه» سال ۱۸۳۸ سالگرد اختراع «تلگراف»

«۶ ژانویه» سال ۱۸۳۸ سالگرد اختراع «تلگراف»

1401/10/14 - 15:30

ساموئل مورس Samuel Morse استاد هنر و نقاشی دانشگاه نیویورک ششم ژانویه سال ۱۸۳۸ میلادی دستگاه تلگرافی را که ساخته بود و می توانست هر دقیقه ده کلمه مخابره کند به معرض نمایش گذارد.

به گزارش دفتر ارتباطات و امور بین الملل شرکت ملی پست؛  مخابره با این دستگاه برپایه فن الکترومغناطیس و قطع و وصل جریان برق بود. هر وصل کوتاه مدت که ایجاد مغناطیس می کرد صدا و یا علامت نقطه بود و وصل طولانی تر صدای طولانی تر و خط به وجود می آورد.
 ساموئل مورس قبلا در برابر هر حرف الفبا تعدادی از این نقطه و خط ها را قرار داده بود و یک واژه نامه مورس به وجود آورده بود. فرضا ؛ یک خط و یک نقطه علامت « الف یا إ » ، و از شنیدن صدا ها یا دیدن علامات می شد کلمه را درک کرد.نام این الفبای خط و نقطه ای « کد مورس » گذارده شده است.
وی که پسر یک کشیش ساکن شهرستان بوستون بود و از «ییل» در رشته هنرهای زیبا فارغ التحصیل شده بود علاقه وافری به الکتریسته و سیاست هم داشت، ولی خیلی زود در سیاست شکست خورد و نه توانست به عضویت شورای شهر نیویورک در آید و نه عضو کنگره شود.
 بنابراین به علاقه دیگر خود الکتریسته پرداخت و در سال ۱۸۳۷ موفق به ساختن دستگاه خانگی تلگراف شد. باطری که این دستگاه را تغذیه می کرد از ظروف متعدد آب اسید ساخته شده بود.
مورس پس از نمایش دستگاه مخابره علامات که با کمک یک استاد علوم آن را ساخته بود برای جلب کمک مالی به واشنگتن رفت و با پولی که از کنگره ( دستگاه مقننه ) آمریکا گرفت به تکمیل دستگاه خود پرداخت و در سال ۱۸۴۳ میان شهرهای بالتیمور و واشنگتن ارتباط تلگرافی برقرار کرد و ظرف ده سال اختراع او جهانی شد و همه جا تیر های تلگراف بالا رفت. 
مورس که در ۲۷ آوریل سال ۱۷۹۱ به دنیا آمده بود دوم آوریل ۱۸۷۲ در ۸۰ سالگی از بیماری ذات الریه در نیویورک در گذشت.
ولی تا الفبای مخابراتی مورس زنده است نام او هم باقی است.